2012. március 28., szerda

Tatár bifsztek


Ez az étel a millió dolláros kategória. De néha jár. Mi most így csináltuk.


A tatár


Hozzávalók:

1 kg darált marha bélszín
3 fej vöröshagyma
fokhagyma, ha valaki így szereti
2 púpozott evőkanál mustár
3 tojássárgája
2-3 dl olívaolaj
só, bors
édes nemes pirospaprika
Worchester szósz (az épp nem volt itthon, így erős paprika szószt adtunk hozzá)

vaj
pirítós

A bélszínt egyszer átdarálta a hentes, de még egyszer itthon is átküldtük az aprítón. Ettől krémes, kenhető állagú lett a hús. Miután belecsurgott az olívaolaj, hozzáadtuk a 3 tojássárgáját, a pépes vöröshagymát, a mustárt, a sót, a borsot és a piros paprikát és alaposan összedolgoztuk. 

Kenyeret pirítottuk hozzá, amit mindenki vérmérsékletének megfelelően megkent vajjal és a már kész bifsztekkel.


2012. március 26., hétfő

"Oziriszra és Ápiszra. Te egy vaddisznó vagy."


Tavasz van. Előkerült a bogrács. Meg a vaddisznó is a fagyasztóból. Bográcsos gulyás lett belőle. Rozinak zöldséges vaddisznó ragu kölessel. :-)

A férj főzött, hiszen ha bogrács, akkor a férfi főz. Szerintem verhetetlenül jobbak ebben. Ha valamit másképp csinált, mint ahogyan leírtam, majd javítja. Vagy nem.




Hozzávalók a vaddisznó gulyáshoz:

1 kg vaddisznó hús
füstölt szalonna a hagyma alá
10-15 dkg füstölt nyers tarja
4 nagy sárgarépa
4 nagy fehérrépa
1 nagy zeller, vagy 2 közepes
a zeller zöldje
4-5 szem közepes krumpli
2 fej vöröshagyma
1 paradicsom, 1 paprika, vagy ha van házi lecsó az előző évi befőzésből, abból pár kanálnyi
édes nemes őrölt paprika
só, bors
köménymag

tálaláskor tejföl és friss fehér kenyér 

A csipetkéhez:

2 egész tojás
liszt
édes nemes őrölt paprika

Az apróra vágott hagymát a bográcsban kiolvasztott szalonnán üvegesre pároljuk, majd rátesszük a kockára vágott húst és átpirítjuk, hogy jó kis kérget kapjon. Amikor ez megvan, felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk, köménymaggal fűszerezzük és hagyjuk felforrni. Ezután beleszórjuk az őrölt paprikát és ezzel is hagyjuk összeforrni. Természetesen nem szabad hagyni, hogy tajtékozzon a leves, de kell, hogy kapjon egy kicsit erősebb tüzet is.

A megpucolt, megmosott zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk. A sárga és fehérrépákat 3-4 darabba, a zellert ketté, a krumplikat nagyobb kockákra aprítjuk. Először a zeller, a fehér -és a sárgarépa kerüljön a bográcsba, majd amikor ezek már félig megfőttek, mehet utánuk a krumpli is. Persze nem szabad kihagyni a zeller zöldjét sem.




Amíg a krumpli is megfő, elkészíthetjük a csipetkét. Felütünk 1 tojást egy tányérban, majd elkezdjük összedolgozni a liszttel. Nincs konkrét mennyiségű liszt, az utálatos, "amennyit felvesz" módszerrel kell csinálni. Az a lényeg, hogy a végén olyan állagú tésztát kapjunk, ami nem ragad és könnyedén borsónyi darabokat csipkedhetünk belőle. Szórjuk meg liszttel, hogy ne ragadjanak össze.

A receptjét egyébként a füstölt combos bablevesnél is megtaláljátok. Ehhez képest a mostani csipetke annyiban volt más, hogy a lisztbe került őrölt édes nemes piros paprika is. http://rizsazzunk.blogspot.com/2012/03/bableves-fustolt-combbal.html






Rozi raguja:

6-8 közepes kockányi hús
1 kis szál sárga -és fehérrépa
fél zellergumó
pár szál a zeller zöldjéből
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
kevés olívaolaj
1 dl paradicsomlé
köretnek 2-3 marék köles

Kevés olívaolajon megfonnyasztottam a vöröshagymát, majd rádobtam a húst és átpirítottam. Eztán hozzátettem a karikára vágott zöldségeket és a zeller zöldjét, meg a fokhagymát. Felöntöttem annyi vízzel, hogy bő 1 ujjnyira ellepje, majd közepes lángon megfőztem. Közben az alaposan megmosott kölest másfélszeres mennyiségű vízben feltettem főni. Amikor a vaddisznós ragu elkészült, a húst apró kockákra vágtam, a zöldségeket pedig villával durvára törtem. Enyhén megsóztam, majd összekevertem a kölessel. Áttettem Rozi tálkájába, amit a Nagyanyja kezébe nyomtam a kanalával együtt, én pedig bickára ültem és elmentem a spárba szájdert venni. Mert ez járt a férjnek. :-)




Nem használtam fel az összes ragut és kölest az ebédhez, sok lett volna egyszerre, így tegnap vacsorára is ugyanezt ette. Please, ne szóljatok a GYIVI-nek. 


2012. március 24., szombat

Brokkolikrémleves


Emigráltunk vagy mi. Vidékre, a szüleimhez. Szalmák voltunk a csajszival, Férj okulni volt a labancoknál (diplomatikusan: az anyavállalat osztrák leányvállalatánál volt tréningen). 

Brokkoliból csináltam multifunkciós ebédet. Nekünk brokkolirémleves lett, Rozinak meg sajtos-túrós brokkolis ragu. 


Az ebéd


Hozzávalók:

2 fej brokkoli
1 szál sárgarépa
2-3 szem krumpli
3-4 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma

A gyereknek:
korának, étvágyának megfelelő mennyiségű zöldség (Rozinál ez 160 és 220 gr között mozog)
1 evőkanálnyi túró
1 evőkanálnyi reszelt trappista sajt
csipet só
1 teáskanálnyi extra szűz olívaolaj

Anyu megmosta a brokkolit és feltette főni egy szál sárgarépával, néhány szem krumplival, a fokhagymával, a vöröshagymával. Rozi miatt nem sózta, nem borsozta. Azt rám hagyta. 

Amikor a zöldségek megfőttek, kivettem Rozi adagját. Villával összetörtem mindent, tettem hozzá egy kevés túrót és reszelt trappista sajtot. Óvatosan megsóztam és öntöttem hozzá egy kis kanálnyi olívaolajat. Mivel taknyos éppen a kisasszony, a fokhagymát sem hagytam ki az ebédjéből. Ettől most megint fokhagyma leheletű a 8 hónapos. :-)

Anyu befejezte a levest. Botmixerrel összeturmixolta a brokkolit és minden egyebet, ami a fazékban volt. Sózta, borsozta, kevés tejföllel dúsította, majd ízesítette szerecsendióval. 

Sajtos pirítóssal ettük.


2012. március 14., szerda

Almás lepény, ahogy a nagymamám (nem) csinálta


Elmenekülünk a városból a március 15-i őrjöngés elől. Fel a "hegyekbe", egy rét kellős közepére, ahol sokszor még térerő sincs, nem, hogy ajtókat csapkodó szomszédok, meg kirakat magyarkodók. Mert azt nagyon tudják csinálni.

A menüt már kitaláltuk. Bográcsos paprikás krumpli, palóc leves, szalonnás tojás, csirkepaprikás. Norbiápdét rulez. Ezt ellensúlyozandó, sütöttem egy almás lepényt, kevés cukorral, savanykás almából, ahogyan a nagymamámtól tanultam.

Na nem azt, hogy lustaságból nem kell lereszelni az almát. Soha többet ilyet. Ízre 10 pontos volt, de állagra... Bocs, Nagymami.




Hozzávalók:

A tésztához:

40 dkg fehér liszt
15 dkg Rama margarin
10 dkg zsír
12 dkg kristálycukor
1 tojás sárgája
1 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor (vagy ennek megfelelő mennyiségű házi vaníliás cukor; 1 csomag 10 gr)
1 citrom reszelt héja
fél citrom leve
1-2 evőkanál tejföl
csipet só

Az töltelékhez:

2 kg savanykás, kemény alma
3 csomag vaníliás cukor (vagy ennek megfelelő mennyiségű házi vaníliás cukor; 1 csomag 10 gr)
fél - 1 citrom leve és héja
10-15 dkg darált dió
őrölt fahéj és szegfűszeg

kevés zsemlemorzsa az alma töltelék alá
1 tojás sárgája a kenéshez

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. Ez gázsütőn általában a 4-es vagy 5-ös fokozat. Kizsíroztam és kiliszteztem egy nagyobb tepsit (most egy 20x30-as volt).

A lisztet a margarinnal (vagy zsírral) elmorzsoltam, majd a többi hozzávalóval együtt lágyabb tésztává gyúrtam. Érdemes először csak 1 evőkanál tejföllel lazítani, és ha még igényli a tészta, hozzá lehet adni a második kanállal is. Ha a nyújtáskor túl puhának, ragadósnak találjuk, gyors mozdulatokkal át kell gyúrni 1-2 szórásnyi liszttel.  

A tésztát hűvös helyre tettem pihenni. Ez történetesen és jelen esetben a hűtő volt. 

Amíg a tészta pihent, megpucoltam, kicsumáztam és feldaraboltam az almát. Van amikor lereszelem, de ma este már nem volt kedvem ezzel pepecselni, ezért most csak kisebb darabokra vágtam. Megszórtam a reszelt citromhéjjal, meglocsoltam a citrom levével, édesítettem a vaníliás cukorral, fűszereztem az őrölt fahéjjal és a szegfűszeggel. 

A tésztát két részre osztottam. A nagyobb gombócot nyújtottam alulra, a kisebbet pedig a tetejére, mert szerintem úgy a legfinomabb, ha a felső tészta vékonyabb. Nem baj, ha elszakad, vagy nem pontosan tepsi alakú és méretű a kinyújtott tészta, hiszen könnyedén kozmetikázható egy kis szétnyomkodással, vagy egy kis darab tésztával. Az alsó tésztát megszórtam egy kevés zsemlemorzsával, hogy az alma leve a lehető legkevésbé áztassa el. Erre egyenletesen ráterítettem a darált diót, majd az almát, végül befedtem a vékonyabbra nyújtott tésztával. A tetejét megszurkáltam, hogy a sütés közben keletkező gőz távozni tudjon és a ne púposodjon fel a tészta. Megkentem a felvert tojássárgával és betettem a sütőbe 40 percre. Halvány aranybarnára sütöttem. Én nagyjából 5 perccel a sütési idő vége előtt meg szoktam nézni a lepényt, mert a mi sütőnkben általában 35 perc elég szokott lenni neki.

Porcukorral megszórva és/vagy baracklekvárral szoktam tálalni. Nyáron egy gombóc vanília fagylalt jár mellé, mert a hideg-meleg kontraszt zseniális. De akár egy kevés porcukorral kikevert tejföllel is isteni.


Kék sajtos nudli


Vendégeink voltak tegnap. Az unokahúgomék jöttek unokahúg nézőbe. Egyetemről/munkából érkeztek, így szerettünk volna valami finom vacsorát adni nekik, de nem jött az ötlet. Aztán mégis.  A férjemnek eszébe jutott, hogy kapott ő az anyukájától névnapi kék sajtot, mi lenne, ha kék sajtos gnocchit főznénk. A fagyasztóban volt krumplis nudli, tökéletesen megfelelt a célnak.

Maradt még a mascarponéból és a tejszínből is, amit a citromos mákos muffinhoz használtam. Kék sajtos mártásban végezte. 




Hozzávalók:

75 dkg fagyasztott krumplis nudli (volt még egy tálcányi házilag gyártott a fagyasztóban, de a bolti is megfelel)
10 dkg kék sajt (nekünk fél dobozzal volt itthon, hát ennyit használtunk)
10 dkg mascarpone (nyugodtan helyettesíthető más krémsajttal is)
2 dl tejszín
fél - 1 csokor petrezselyemzöld (attól függően, milyen nagy a csokor)
bors (én most mozsárban durvára tört tarka borsot használtam)
2 gerezd fokhagyma
1 dl olívaolaj

A serpenyőt felforrósítottam, beleöntöttem az olívaolajat, majd ráöntöttem a fagyos nudlikat. Alaposan átkevertem és fedő alatt főzni kezdtem közepes erősségű tűzön. Ez a mi villanytűzhelyünkön a 6-os fokozat volt. Gáztűzhelyen ez lehet a 4-es vagy 5-ös, de leginkább az adott tűzhely lelkivilágától függ, amit mindenki ismerjen maga. :-)

Amíg a nudlik főttek, felaprítottam a petrezselyemzöldet és a fokhagymát, nagyobb darabokra törtem a kék sajtot. Kis tálkákba odakészítettem a mascarponét és a tejszínt is.

A nudlik nagyjából negyed óra alatt megfőttek és kicsit meg is pirultak a serpenyőben. Ekkor beletettem a fokhagymát, 1-2 percig hagytam összefőni a nudlikkal, majd belemorzsoltam a kék sajtot, ráöntöttem a mascarponét és a tejszínt. Végül sóztam, borsoztam. Ez egészet hagytam egyet rottyanni, pár perc volt mindössze. Elzártam a tűzhelyet és a nudlik tetejére szórtam a friss, durvára aprított petrezselyemzöldet.

Alma cider-rel kínáltuk.


A nudli

2012. március 12., hétfő

Multifunkciós csirke - a vasárnapi ebéd


Bocs, itt nincs kép. 

Volt a fagyasztónkban egy ifjonc vidéki csirke. Kettő darab. Mivel húslevest bármikor hajlandóak vagyunk enni, szombat este kivettem az egyiket felengedni, amiből aztán másnap csirke aprólék leves és són sült, majoránnás csirke lett. A levesből Rozi is evett.

Vettem friss sárgarépát, fehérrépát, zellert, petrezselyemzöldjét, volt itthon hagyma, fokhagyma, krumpli, fűszerek. Kuktám is volt. A férjem megpucolta a zöldségeket, amíg én megkozmetikáztam a csirkét és a belsőségeit, a máját, a szívét, a zúzáját. A csirkéről levettem a két szárnyát, ezek mentek a levesbe. Fazékba került a levesnek való, az egész csirke pedig 1 kiló són, majoránnával, 1 fej vöröshagymával és 3 gerezd fokhagymával a hasában fólia alatt bekerült a sütőbe. 

Persze a leveshez Rozi miatt kicsit kevesebb fűszert és sót használtam, de ez csak jót tett neki. Intenzíven érezni lehetett a hús és zöldségek ízét.


Hozzávalók a leveshez, ahogyan ezúttal főtt:

1 egész tanyasi csirke 2 egész szárnya
máj, szív, zúza
3 közepes szál sárgarépa
2 szál fehérrépa
1 kis fej zeller
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 szem közepes krumpli
fél csokor petrezselyemzöld
1 egész paradicsom, 1 egész fehér paprika
5-6 szem egész fekete bors
8-10 szem egész köménymag
2 szem egész szegfűszeg
1 evőkanál só

2-3 maréknyi csigatészta
  
A zöldségeket megpucoltuk, a csirke aprólékát megmostuk. A fűszereket, a fokhagymagerezdeket és a petrezselyemzöldet teatojásba tettem. A szárnyakat és nyakat 3 liter vízben a fűszerekkel együtt főzni kezdtem, majd amikor felforrt, hozzáadtam a zúzát és szívet, a kisebb darabora vágott sárga -és fehérrépát, a zellert, a vöröshagymát, a paradicsomot és a paprikát. Amikor ezekkel együtt is felforrt, beletettem a kockára vágott krumplit és a májat is. Megsóztam. Innentől takarékon hagytam gyöngyözve fődögélni.

A gyerek ebédje: amikor a zöldségek megpuhultak és a csirkeszárnyak is megfőttek, kivettem Rozi adagját, néhány sárgarépát, fehérrépát, krumplit. Leszedtem az egyik szárnyról a húst és kivettem a vöröshagymát is. A paradicsomot átpasszíroztam egy szűrőn, a húst egy kevés vöröshagymával pépesítettem, majd a villával áttört, kicsit darabos zöldségekhez adtam a paradicsom levével és 1 merőkanál húslevessel. Azt a cuppogást, nyammogást, elégedett hümmögést, amit Rozi evés közben produkált, nem lehet semmivel sem leírni. :-)

Ami nagyon fontos: a levest közepes lángon kezdjük el főzni és így hagyjuk eljutni a forrásig. Nem szabad erős tűzön letámadni, attól csak jól összezavarodik. 

A csigatésztát kevés húslevesben főztem meg. 

Hozzávalók a són sült csirkéhez:

1 egész csirke
1 kiló durva szemű, sima asztali só
majoránna
1 fej vöröhagyma
3 gerezd fokhagyma

A megtisztított, megmosott csirkét bedörzsöltem a morzsolt majoránnával, a hasába tettem a megpucolt vörös -és fokhagymát. Ráfektettem a tepsibe öntött sóra a mellével lefelé, befedtem alufóliával és betettem a sütőbe, amit 180 fokra állítottam be. Nagyjából egy óra alatt megsült. Könnyen ellenőrizhetjük, ha egy hústűvel megszúrjuk. Ha nem folyik belőle rózsaszínes lé, akkor oké. Ezután grillezni kezdtem először a hátát, majd amikor ez ropogósra sült, aranybarna lett, megfordítottam és a mellét is ropogósra pirítottam. 

Krumplipürével és házi savanyúval, céklával ettük.


Két szerelmes pár... - citromos mákos muffin


És tényleg. A mák és a citrom elválaszthatatlan páros. Örökké tartó szerelemben. 

Az eredeti recept (Csak a puffin) tortaformával dolgozik, de mivel én most csak kettőnknek sütöttem, megfeleztem a mennyiségeket és muffin lett belőle. És hova raktam őket? Oda. Pontosan. Az új süteményes állványra. :-)


Citromos mákos muffin


Hozzávalók (az eredeti, 26 centiméteres tortához való mennyiség):

A tortához:
22,5 dkg olvasztott vaj
22,5 dkg cukor
4 kisebb tojás
32 dkg liszt
2 kk sütőpor
1 csipet só
2 narancs reszelt héja
3 citrom reszelt héja
6,5 dkg darált mák
5 ek joghurt
fél citrom leve

A citromkrémhez:
2 nagy citrom
15 dkg cukor
5,5 dkg vaj
3 tojás
10 dkg mascarpone
1 dl tejszín

Előmelegítettem a sütőt 150 fokra. Gázsütőn ez a 2-es fokozat. Elővettem egy muffin tepsit és kibéleltem muffin papírral 8 mélyedést. 

A lisztet tálba szitáltam a sütőporral, a csipet sóval, a darált mákkal és a reszelt citrom és narancs héjjal. Alaposan összekevertem. 

Habosra kevertem az egész tojásokat a cukorral, hozzáadtam az olvasztott vajat, a joghurtot és a citromlevet. Jól elkevertem, majd apránként hozzádolgoztam a lisztes keveréket is. A muffin formába kanalaztam a tésztát, mindegyikbe csak a 3/4-ig, mert sütéskor megemelkedik a sütőportól és a tojástól. 45 percig sütöttem, majd kivettem a sütőből és hagytam kihűlni. 

Ezalatt elkészítettem a citromos mázat. Ehhez kisebb tálba reszeltem a a citromhéjat, belefacsartam a levet, hozzáadtam a cukrot és a vajat, majd vízgőz felett kevergetve, összeolvasztottam a hozzávalókat. Ezután lehúztam a tűzről és hagytam szobahőmérsékletre hűlni. Amikor kihűlt, egyenként belekevertem az egész tojásokat, alaposan elkevertem kézi habverővel, majd lassú tűzön, állandó kevergetés mellett sűrűre főztem. Ez nagyjából 10-12 perc volt. Ezután megint hagytam kihűlni és csak ezt követően kevertem bele a mascarponét és a felvert tejszínhabot. 

A masszát a muffinok tetejére halmoztam, kicsit elegyengettem és némi citromhéjjal díszítettem. 

A citromos máz savanykás ízét és sűrű állagát jól ellensúlyozza a könnyű mákos tészta. Nagyon finom lett. Azt persze mondanom sem kell, hogy csurig ettem magam a tészta nyers masszájával és a citrommázat is sűrűn kóstolgattam kavargatás közben. Nem is vacsoráztam tegnap este...


Szabadnapos szülők


Kimenőt kaptunk, műszakot vállalt az anyósom. Születése óta először kicsit kivonultunk Rozi látószögéből.

Édes kimenő volt. Már nagyon kellet, járt egy kis idő csak ketten. Még lelkiismeret furdalásom is volt, amiért ennyire ment ez az andalgás és ilyen jól éreztem magam Rozi nélkül. De ettem egy hatalmas fagylalt kelyhet a Cool-ban. :-) Már a tejszínhabbal tele lettem, pedig olyan nagyágyúk voltak előttem, mint az extra csoki, a sajttorta és a meggyes-mákos-marcipános gombócok. Legyűrtem. 

Aztán sétáltunk egyet és valahogy, teljesen véletlenül a Csarnokban kötöttünk ki a Vámház körúton. Vetünk házi rétest, túrósat és almásat, orosz kenyeret és sajtos pogácsát.

Komoly fenyegetést kaptunk, hogy legközelebb hosszabb időre is elzavar minket az anyósom.



2012. március 8., csütörtök

Alakul a molekula


Egyre csak bővül Rozi étlapja. Hamarosan ugyanazt fogja enni, mint mi, azzal súlyosbítva, hogy már ő is az asztalnál ül. Persze ehhez nem ártana, ha lenne egy etetőszéke is. :-)


A gyereklány


A mai ebédje már reszelt sajttal gazdagított cukkini főzelék volt. Az az arc, amit a nyúlós sajttól vágott... Persze mondanom sem kell, hogy bevágta az egészet.


Az ebédje


És a lista, a teljesség igényével: alma, banán, krumpli, édes krumpli, sárgarépa, sütőtök, cékla, rizs, brokkoli, pasztinák, zöldborsó, csirkemell, csirkemáj, cukkini, natúr joghurt, reszelt trappista sajt, gabonapép, rizspép, kekszek.

Érkezik a paradicsomlé, a spenót, a túró, a köles, az árpa, a rozs. Hamarosan kap tojássárgáját és tökfőzeléket is. Hétvégén már a mi húslevesünkből kap húst és zöldségeket. Egyre inkább csak darabos kajákat adok neki, nem pépesítem már botmixerrel, szokja csak a kis hamis a falatozást.


2012. március 7., szerda

Mary és Max


Ezt a filmet már nagyon sokszor megnéztük, de időről időre visszatérünk hozzá. Állítom, hogy ez életem talán legjobb filmje.

Különös, szívbe markoló történet egy magányos kislányról és egy mentálisan beteg felnőttről, különös vagy inkább különleges barátságukról, az igazi értékekről, a feltétel nélküli elfogadásról, egymás tiszteletéről.

Teljesen mindegy hányszor láttuk már, minden egyes alkalommal tágra nyílt szemekkel nézek egy irányba napokig.
Aki teheti, nézze meg és bámuljon velünk napokig egy irányba.





2012. március 6., kedd

Megérkezett!


Csengettek. Lerohantam. Ziháltam. Igen, fél órája hozta a futár ezt a csodát. :-)


A SÜTEMÉNYES ÁLLVÁNY!


Hosszú ideje szemeztem vele. Aztán múlt héten megérkezett a GYED, no meg a családi pótlék és végre megrendeltem. :-)

Amikor kinyitottam a dobozt és összeraktam ezt a drágaságot (My Precious), elégedetten nyugtáztam, hogy megérte.


Esznek, isznak, utaznak.

Így első blikkre álom munkának tűnik. És másodikra, meg harmadikra is. :-)

http://www.travelettes.net/

Ezek a csajok tudják, hogyan kell élni. Kellemes blog izgalmas és ínycsiklandó történetekkel a világ minden pontjáról. 

Jó nyálcsorgatást.


2012. március 4., vasárnap

Agglegény kompót


A hűtőben találtam egy fél literes befőttes üveget, amiben gyümölcsök úsztak sötét színű lében. Eltartott egy darabig, mire rájöttem, hogy mi az. Az utolsó túlélők a karácsonyi agglegény kompótból, vagy ahogy az anyukám hívja: az após pukkasztóból.


A kompót


Ez egy nagyon jó dolog. Nincs az elkészítésével macera. Finom, ütős és remek kis ajándék mondjuk egy szép csatos üvegben. Saját készítésű, személyes.

Annyi a teendő, hogy egy kimosott 5 literes befőttes üvegbe szezonális gyümölcsöket rétegezünk rummal és cukorral egészen addig, amíg az üveg csurig meg nem telik. Mindig az éppen aktuális gyümölccsel bővítjük a tartalmát. Amikor az üveg megtelik, csak hagyjuk békésen durmolni a kamra egyik polcán és (türelmetlenül) várunk Karácsonyig. Azért, hogy kicsit ünnepibb legyen, tehetünk bele ízlés szerint egész fahéjat és szegfűszeget, egy kis citromhéjat, narancshéjat, néhány vastagabb citromkarikát, 1 egész vanília rudat.

Mindenkinek a saját ízlése diktálja a rum és a cukor arányát, és azt, hogy milyen gyümölcsöt tesz bele. Nálunk a meggy és a pöszméte (vagy egres, vagy piszke, ki hogy hívja) a kedvenc, mert ezek kellően savanykásak és az állagukat is jól megtartják az érési-erjedési folyamat végére is.


Hozzávalók:

szezonális gyümölcsök (málna, eper, barack, ribizli, pöszméte, meggy, körte, szilva, stb.)
cukor (rétegenként 15-25 dkg, ki mennyire szereti édesen - nádcukorral dolgoztam)
rum (lehet barna, lehet fehér, vagy amilyen épp a kezünkbe akad, egy a lényeg: rum legyen, ne rumaromás szeszes ital)

opcionális: egész fahéj, szegfűszeg, citromhéj, narancshéj, vanília rúd

A gyümölcs rétegekre mindig annyi rumot és cukrot kell önteni, hogy azok ellepjék a gyümölcsöket. Ha valaki kevésbé édesen szereti, mint mi is, az utolsó rétegekre már egyáltalán ne, vagy csak kevés cukrot szórjon. A rummal nem szabad spórolni. :-)

Mi már második alkalommal csináltuk és adtuk ajándékba az agglegény kompótot. Eddig osztatlan volt a siker. Legalább is mi nem kaptunk rossz visszajelzést senkitől. :-)



Az első önálló keksz


A kép önmagáért beszél. :-)


Kekszelés

Prüszköl. Grimaszol. Nem eszik.


Ó, szegény anyuka. Biztosan nehéz lehet neki. - gondoltam, még alig pár nappal ezelőtt is, amikor azt hallottam, hogy nem akar enni a gyerek. Milyen jó nekünk. Rozi nagyon jó étvágyú csaj, soha nem volt gond ezzel. Nagy volt az arcom. :-)

Aztán pénteken nem kérte az ebédjét. Néhány kanál után elkezdett játszani a szájában lévő kajával. Aztán már a kezeit is az arca elé tette, amit eddig csak akkor csinált, ha kezdett jól lakni.

Most szinte az egész adag ott maradt. Először arra gondoltam, hogy nem ízlik neki a brokkoli, amit akkor kóstolt először. Krumplival és csirkemellel kevertem el. Tettem hozzá egy kis almát, hátha a már megszokott íz segít. Rosszul gondoltam. Így sem akart tovább enni. 

Nem erőltettem, eltettem a hűtőbe az ebédjét. Úgy voltam vele, hogy másnap megkínálom vele újra. Valamit viszont ennie kellett, ezért a jól bevált krumplipüré-alma párost vetettem be. Amikor két kanál után ez sem kellett neki, úgy döntöttem, hogy nem feszítem tovább a húrt.

A délutáni alvásából felébredve már nagyokat cuppogott. Pillanatok alatt eltűnt benne a keksz - reszelt alma kombó. :-)

Egyszerűen csak nem volt éhes, amit így hozott a tudomásomra. Utólag okoskodva, teljesen egyértelműen.

Hányszor gondoljuk úgy, mi felnőttek, hogy mindig sokkal jobban tudjuk, mi kell a gyerekeknek. Pedig néha elég (lenne) csak nyitott szemmel figyelni a jelzéseikre. Olyan egyértelműk tudnak lenni, ha képesek vagyunk túllépni azon a sarkos felnőtt hozzáálláson, hogy egy gyerek nem tudhatja, mi a jó neki.


Bableves füstölt combbal


Beteljesült a füstölt comb sorsa: bablevesben végezte. Ázott egy sort a babbal és főtt egy keveset a levében, ma összeállt a leves a zöldségekkel és a csipetkével. 

Ez tipikusan az az étel, amihez nincsenek konkrét mennyiségek, a gondolom formán klasszikus példája, a kezdő háziasszonyok rémálma. Mégis, ha valaki hiányolná, itt van egy kis hányaveti viszonyítási alap, ahogyan nálunk készült a leves. A férj keze által, of course. Képek alant.


Hozzávalók a leveshez:

80 dkg füstölt disznócomb
4-5 darab sárgarépa
3-4 darab fehérrépa
1 zellergumó
1 karalábé
1 csokor zeller zöldje

30-35 dkg bab (nálunk most ennyi vörös bab volt itthon)

1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
babaérlevél ízlés szerinti mennyiségben

édes nemes pirospaprika - a comb zsírosságától függően több vagy kevesebb
só, ha szükséges, de csak óvatosan, mivel a füstölt comb már magában is éppen elég sós

tejföl a tálaláshoz

Hozzávalók a csipetkéhez:
1 tojás
liszt

A pénteki (március 2.) bejegyzés hozzászólásánál már szerepel az elkészítés:

A teljesség kedvéért azért leírom ide, hogy legyen eleje és vége is a bejegyzésnek.

A combot a babbal együtt áztassuk be legalább 1 órára. Ezután vegyük ki a léből a combot és szűrjük le a babot is, de a levét mindenképpen tartsuk meg, mert tele van értékes ízekkel. Tegyük kuktába a combbal, a vöröshagymával, fokhagymával, a babérlevéllel és az egész fekete borssal. Hígítsuk sima vízzel és főzzük együtt minimum egy órán át.


A comb


Ezalatt elkészíthetjük a csipetkét. Felütünk 1 tojást egy tányérban, majd elkezdjük összedolgozni a liszttel. Nincs konkrét mennyiségű liszt, az utálatos, "amennyit felvesz" módszerrel kell csinálni. Az a lényeg, hogy a végén olyan állagú tésztát kapjunk, ami nem ragad és könnyedén borsónyi darabokat csipkedhetünk belőle. Szórjuk meg liszttel, hogy ne ragadjanak össze.


A csipetke


Amikor ez megvan, tegyük a kuktába a comb mellé a babot, főzzük 20 percen át, majd tegyük a levesbe a  zöldségeket és a zeller zöldjét is. Mindig az a zöldség kerüljön a levesbe először, amelyiknek a leghosszabb főzési idő kell. Ebben az esetben a zeller, a karalábé, aztán a sárga és fehérrépa, majd a végén a krumpli. Az egészet a csipetkével zárjuk. Akkor van kész, amikor csipetkék feljönnek a leves tetejére. 

A legvégén szórunk bele őrölt pirospaprikát és ha szükséges, még sózzuk. Friss kenyérrel és tejföllel tálalhatjuk. 


A leves


Jó étvágyat!




2012. március 2., péntek

Any(ós)a csak egy van


Kaptunk egy jó nagy füstölt combot anyukámtól. Egészen pontosan a férjemnek vette, mert Ő azt nagyon szereti. :-)


Áztatás


Terveink vannak vele hétvégén. Írok majd róla, mi lett a sorsa.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...