2013. augusztus 29., csütörtök

Egy fröccs nem fröccs...


Kimenőt kaptam tegnap estére. Fecsegni, locsogni. Meg is váltottuk a világot drága barátommal, az elfogyasztott fröccs mennyiségével egyenesen arányosan. A Fröccsteraszon

Kikértük a fröccsnek valót, aztán kerestünk egy asztalt, ahová le is telepedtünk jól. Kissé távolabb a pulttól, mert ott túl hangos volt a zene egy mélyen szántó beszélgetéshez. Mert okoskodtam, hogy inkább messzebb üljünk le. Találtunk egy jó kis asztalt... Aham, épp az egyik hangfal alatt. De ez csak nagyjából fél óra után derült ki, amikor abból is hangosabban kezdett szólni a zene. Büszke voltam magamra. :-)

De a fröccs elfogyott. És a következő, meg a következő is. A zene meg jó volt. Aztán persze meg is éheztünk. Trükkösen egy grillteraszt raktak a kocsma mellé, jöttek is az illatok. Ettünk is. Fapados pljeskavicát, grillezett pitában. Merugyanis, minden egyes plusz hozzávaló (paradicsom, uborka, sajt, extra adag füstös íz...) súlyos tételekkel nyomta volna meg az alap 1200 ft-os árat... Egyébként a húspogácsa és a nem feláras hagymás szósz finom volt. Azért én még hazafelé lenyomtam egy borjú gyrost, mert éheztem.

Ezt a nótát pedig hetek óta nem tudom megunni. Kövezzetek meg, akkor is dúdolom. Majdnem olyan jól, mint Ruska.




Az utolsó fröccsöt mondjuk én ma reggel már pont bántam... De azóta ez a csengőhangom. :-)




2013. augusztus 26., hétfő

Kérdezz! Felelek.

Jelenetek hétköznapjainkból. Mondjuk épp a ma délutánból.

"- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.
- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.
- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.
- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.

15-20 kérdéssel később...

- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.
- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró.
- Mi ez Anya?
- Citromfacsaró, még mindig, de többször már ne kérdezd meg, ok?
- Ok. Mi ez Anya? Megkérdeztem. Ok?"

Artikulálatlan röhögés tört fel belőlem és nem volt több kérdésem. :-)

2013. augusztus 21., szerda

Rigatoni torta


"Nem vagyok teljesen normális." - gondoltam, amikor ránéztem az 1 kilónyi kifőtt rigatonira, aztán meg az üres tortaformára.

Aztán becsörtetett a konyhába Marci és közölte, hogy akkor ezt most ő fogja csinálni. A gyerekmunka megfizethetetlen. :-)




Amíg Ő összerakta a rigatoni puzzle-t, én begyújtottam a sütőt, kb. 200 fokon. Megcsináltam a besamelmártást is. Ez lett a vége (a kép nem a legjobb, siettünk vele, éhezett a banda).


Rigatoni torta



Hozzávalók (heten ettük):

1 kg rigatoni (rövid, vastag csőtészta) - már tudom, hogy nem kell egy teljes kiló, elég nagyjából 3/4 kiló is a tésztából

1 kg darált hús (sertés-marha keverék volt)
1 nagy fej vöröshagyma
4 duci gerezd fokhagyma
1nagyobb paradicsom hámozva, felaprítva
1 nagy doboz sűrített paradicsom
oregánó, majoránna, bazsalikom, kevés rozmaring
olívaolaj
só, frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
1 csapott ek. nádcukor (a sima fehér cukor is ugyanúgy megfelel)

a besamelmártáshoz (találomra írom a mennyiségeket, mert ehhez sose szoktam mérlegelni, érzésre csinálom):

4 ek. finom búzaliszt
kb. 5 dkg vaj
kb. fél liter tej
só, bors
frissen reszelt szerecsendió

a tetejére:
kb. 10 dkg sajt (ízlés szerint lehet több vagy kevesebb).

Készítettem egy ragut. Egy nagy serpenyőt felhevítettem, olívaolajat öntöttem rá. Rádobtam a vöröshagymát, sóztam, majd kissé mérsékeltem a lángot alatta és hagytam megpárolódni.  Megpucoltam és felaprítottam a fokhagymát is. Amikor a hagyma üvegesre párolódott, rádobtam a fokhagyma felét és 1 percig hagytam kioldódni az olajos, hagymás alapban. 

Erősebbre vettem a lángot és rátettem a darált húst. Sóztam, borsoztam és pár percig hagytam, amíg kifehéredett. Kicsit meg is pirítottam. Ekkor hozzáadtam a meghámozott, felkockázott paradicsomot, közepesre mérsékeltem a lángot, megszórtam a zöld fűszerekkel (nagyjából 1 teáskanálnyit mindegyikből) és fedő alatt hagytam kb. 5 percig rotyogni. Ezután kóstoltam és kicsit még igazítottam az ízeken. 

Közben vizet forraltam a tésztának. Alaposan sóztam. 

5 perc elteltével a darált húshoz adtam a sűrített paradicsomot és egy csapott evőkanálnyi nádcukrot is, hogy lágyítsa a paradicsom savasságát. Rádobtam a maradék fokhagymát is. Visszatettem a fedőt és még 10 percig hagytam dolgozni az ízeket, kis lángon. 

A tésztát csak félig főztem meg, mert a sütőben kicsit még puhult a mártással és éppen így lett kellemesen fog kemény. Leszűrtem. 2-3 decinyit félretettem a főzővízből, amit a raguhoz öntöttem. Egy végső kóstolás után fűszereztem még egy kicsit a ragut a zöldekkel és egy csipet borssal. Elzártam a lángot. 

Begyújtottam a sütőt, kb. 200 fokra. 

Kiolajoztam egy 30 centis tortaformát és a kis kuktával elkezdtük beleállítani a csőtésztát. Mivel nélkülem is pontosan tudta, mit csináljon, amíg ő kirakózott, én megcsináltam a besamelt. Egy lábasban vajat hevítettem, majd fokozatosan rászórtam a lisztet és 1-2 percig pirítottam. Aztán szintén fokozatosan felöntöttem a tejjel, és kézi habverő segítségével csomómentesre kevertem. Sóztam, borsoztam, reszeltem bele szerecsendiót és hagytam rotyogni, amíg besűrűsödött. Csak annyira, hogy ne folyjon le a kanálról. 

A rigatonira öntöttem a mártást, egyenletesen, hogy mindegyikre jusson. Elterítettem a tetején a ragut, megszórtam reszelt sajttal és betettem sütőbe. Aranybarnára sütöttem.

Nem olyan macerás elkészíteni, mint amilyen hosszú a leírása. :-)


Szilva. Kakaó. Finom.


Doki süti. Megint. Ezúttal a Díványon keresztül. 

Én botor megkérdeztem a kölköket, hogy mit süssek. Épp ennél a receptnél volt nyitva a gépem. Kakaóóóóóós? EZT! EZT! EZT! 

Merugye' nem ezt terveztem, de győzött a túlerő. :-)

Én fahéjat is tettem bele. Ez lett belőle.


 
Kakaós szilvás muffin




Hozzávalók (9 db lett belőle):

1 db 2 dl-es pohár  az alapanyagok kiméréséhez

1 tojás
fél pohár cukor
fél pohár tej
1 vanília rúd kikapart magjai (eredetileg vanília kivonat, de most az nem volt itthon)
10 dkg vaj
1 pohár liszt
2 teáskanál sütőpor
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
2 kávéskanál őrölt fahéj
5 db szilva

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra. Kivajaztam és vékonyan kiliszteztem egy 12 db-os muffin formát. 

A szilvákat megmostam és félbevágtam, majd kimagoztam.

Egy keverő tálban a tojást, a cukrot, a tejet, a vanília rúd kikapart magját és a megolvasztott vajat habverővel  kikevertem. 

Egy másik tálba szitáltam a lisztet, a sütőport és a kakaóport, majd a két tál tartalmát fokozatosan összekevertem, csomómentesre. 

Ez a mennyiség 8 muffinhoz volt elég. A muffin formák aljába tettem fél szilvát, rákanalaztam a kakaós masszát, 2/3-ig  mindegyikbe. A tetejükbe belenyomkodtam a fél szilvákat és nagyjából 25 perc alatt megsütöttem.

Tűpróba.


2013. augusztus 18., vasárnap

Tonhalas linguini


Lebuktam. A kölkök megtalálták a tonhalkonzerveket. Abban a pillanatban visszalökték, hogy zúzapörit egyenek vacsorára. Tonhalas tésztát követeltek.



Tonhalas linguini


Hozzávalók:

3/4 csomag linguini tészta (ennyi volt a már nyitott csomagban, no)
2 konzerv tonhal (olajban)
1 üveg fekete olívabogyó
1 közepes fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 paradicsom
1 csokor petrezselyem
bors
olívaolaj
fél citromleve
csipet cukor

sajt ízlés szerinti mennyiségben (éppen mi van otthon. lehet parmezán, parmezán utánzat, de a sima trappistával is remekül működik)

Lábasban vizet forraltam a tésztának. Amikor felforrt, alaposan sóztam. Beletettem a tésztát és 10-11 perc alatt megfőztem (fog keményre). Leszűrtem és letakarva, kevés olívaolajjal meglocsolva félretettem. A tészta főzővizéből meghagytam 2 decinyit.

A vöröshagymát megpucoltam, felaprítottam. A fokhagymát megpucoltam és félretettem. Megmostam és felaprítottam a petrezselymet. A paradicsomot mosás után felkockáztam. Az egész olívabogyókat félbevágtam.

Serpenyőben olívaolajat hevítettem, rádobtam a vöröshagymát és üvegesre pároltam. Kicsit sóztam. Ezután hozzáadtam 2 gerezd apróra vágott fokhagymát, ráöntöttem a tonhalat, az egyik dobozból az olajat is és rádobtam az aprított petrezselyem 2/3-át az felkockázott paradicsommal együtt. Borsoztam. Hagytam egyet rottyanni, majd meglocsoltam a citromlével, kevés cukrot szórtam rá és hozzáadtam az olívabogyókat. Jól elkevertem, pár percig főztem, majd a végén rádobtam a maradék petrezselymet is. 

Összekevertem a tésztával, a meghagyott főzővizet ráöntöttem, tálaláskor megszórtuk sajttal.


Egyem a zúzádat


Zúzapörkölt. A nagymamám csak nekem, csak az én kedvemért csinálta. Rajtam kívül nem igen ette senki a családban. Mindig volt a fagyasztójában is egy kis adag, csak nekem, csak az én kedvemért. :-)


A zúzapörkölt


Hozzávalók:

50 kg csirke zúza
1 nagy fej vöröshagyma
1 paradicsom
2 gerezd fokhagyma
olaj
bors

krumpli
petrezselyemzöld

Csináltunk egy szokásos pörkölt alapot: a felaprított vöröshagymát olajon megdinszteltük, sóztuk, majd amikor elkészült, a tűzről lehúztuk és megszórtuk piros paprikával. Rádobtuk a megmosott zúzákat, vizet öntöttünk alá és fedő alatt puhára főztük. Időnként megkevertük, sóztuk, borsoztuk. 

A krumplit megpucoltuk, felkockáztuk és sós vízben megfőztük. 

A petrezselymet megmostam és felaprítottam. Került belőle a zúzapöribe és a főtt krumplira is. 

Házi savanyúsággal ettük.


2013. augusztus 15., csütörtök

Junior vacsora


Ezer éve megírt, mentett bejegyzés, ami a piszkozatok között ragadt... Annyira, hogy a bizonyító erejű képet, miszerint tényleg megcsináltam, nem is találom...

Rozi jó ideje junior üzemmódba kapcsolt, sokszor ugyanazt eszi, amit mi is. Kenyeret, sajtot, túrót, paradicsomot, körözöttet és a többi. Általában könnyen jönnek az ötletek, hogy mit kajáljunk, azért néha törnöm kell a fejemet. Próbálok minél több ízt és állagot megismertetni vele, hogy aztán majd maga alakíthassa ki az ízlését. Nagyon nyitott az ízekre, újdonságokra, így nincs nehéz dolgom. 

Tegnap délután csináltam egy zöldségkrémet, mindenféle zöld fűszerrel, amit a "kertben" találtam. Egy kevés túróval és tojássárgájával tettem tartalmasabbá. Rozskenyérre kentem neki és paradicsomot kockáztam hozzá. De ebédre is kitűnő, tésztával is nagyon finom. Ma hasonlót készítettem, csak abban nem volt tojássárgája, cserébe zsenge zöldbab igen. 


Hozzávalók:

fél cukkini
fél fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 paradicsom
olívaolaj
csipet só
3 nagyobb bazsalikom levél
1 szál friss oregánó
1 szál friss kakukkfű

1 ek. túró
1 főtt tojás sárgája

A zöldségeket megmostam. A hagymát apró kockákra vágtam, a fokhagymát lereszeltem, a cukkinit és a paradicsomot szintén felkockáztam. 

Serpenyőben felhevítettem az olívaolajat. Rádobtam a vöröshagymát és közepes lángon üvegesre pároltam.  Kicsit sóztam. Ezután hozzáadtam a fokhagymát és 1-2 percig a vöröshagymával együtt pároltam. Ekkor rátettem a cukkinit és a paradicsomot, lefedtem és nagyjából 10 perc alatt puhára pároltam. 

Amíg a zöldségek puhultak, megmostam és felaprítottam a zöld fűszereket. A párolás végén a serpenyőbe tettem ezeket is és pár percig még hagytam, hogy összeérjenek az ízek. Ezután a túróval és a főtt tojássárgájával az egészet krémessé turmixoltam a botmixerrel. Megkóstoltam és még egy csipet sóval összerántottam az ízeket. 

Friss zsemlére kentem és egy fél paradicsomot is felkockáztam hozzá. Persze az elengedhetetlen kefir is az asztalra került. No meg a házi, natúr paradicsomlé is, amiért a kisasszony él-hal.


2013. augusztus 14., szerda

Lecsós máj


Volt itthon máj és egy bontott üveg lecsó a tavalyi befőzésből. Ezért lett lecsós máj a vacsora. Logikus. Előkészítettem, megfőztem, dekoráltam. Mire kattant volna a gomb a fényképezőgépen, Rozi leette a felét. Bocs Skacok. :-)



























Hozzávalók:

50 dkg sertés máj (vagy ki melyiket szereti inkább)
1 kisebb fej vöröshagyma
borsikafű
kész házi lecsó (még jobb esetben friss lecsó)
bors

1 fehér paprika
1 paradicsom

krumpli

olívaolaj

Olajat hevítettem a serpenyőben. A megpucolt hagymát vékonyra karikáztam és lesütöttem az olajon. Közben a májat megmostam, megtisztítottam, kb. 2*2-es kockákra vágtam. A hagymára öntöttem a kész házi lecsó levéből, rátettem a májat is és közepes lángon, fedő alatt hagytam megpuhulni.

Megpucoltam és felkockáztam a krumplit. Sós vízben megfőztem. Megmostam és felkockáztam a paprikát és a paradicsomot is.

Amikor a máj megpuhult, hozzáadtam a paprikát és a paradicsomot. Nagyjából 5 perc után ráöntöttem a tavaly eltett lecsót és még 5 percig hagytam az egészet összebarátkozni.

A főtt krumplira borsikafüvet szórtam és olívaolajat csorgattam rá.


2013. augusztus 13., kedd

Még mindig a backlog: barackos süti


Nem titkoltan azért vettem sárgabarackot, hogy sütibe kerüljön.

Gyors süti. Könnyű a tésztája, savanykás a baracktól és kihűlni sincs ideje. Süssétek meg, faljátok be. 


Barackos süti



Hozzávalók:

6-8 darab sárgabarack, nem túl puha
13 dkg liszt
15 dkg porcukor (eredetileg 20-at ír a recept, de mindig kevesebbet teszek a sütikbe)
1 mokkáskanál sütőpor
5 tojás kettéválasztva
10 dkg olvasztott vaj
1 citrom reszelt héja és leve 

ezt érdemes elkövetni a citrommal felhasználás előtt: 

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, azt hiszem, mert ez is a fapados sütőben sült. Kivajaztam, kiliszteztem egy közepes tepsit. 

Előkészítettem a citromot, megmostam a barackokat és cikkekre vágtam. Bocsánat, de én nem bajlódtam a hámozással, így is tökéletes lett a végeredmény. De ha valakit zavar a barackhéj gondolata, hámozzon bátran. 

Megolvasztottam a vajat. A tojássárgákat habosra kevertem a cukorral, hozzáöntöttem a citrom levét és héját, beleszórtam a lisztet, a sütőport és a már nem forró olvasztott vajat. Jól elkevertem. 

Kemény habbá vertem a tojások fehérjét, majd 2 részletben óvatosan a masszába forgattam. Tepsibe öntöttem a nyers tésztát, a tetején pedig elrendeztem a sárgabarackokat. 25-30 percig sütöttem. Tűpróbával ellenőriztem. 

Mivel az eredeti mennyiségnél kevesebb cukrot tettem bele, kis tálban adtam mellé porcukrot a cukorfüggőknek.


Backlog: Okra. Kapor. Oldalas.


Lett egy kis backlog-om a nyári szünetben. Lusta voltam, no. De próbálom ledolgozni. Most ezzel.

Legalább 2 éve kerülgetünk egy üveg ecetben, olívaolajban eltett okrát. Ide meg oda pakolásztuk szerencsétlent a kamrában, csoda, hogy nem sértődött ránk és buggyant meg az üvegben bosszúból.

Közel 5 éve ettem először, a férjem hozott Görögországból nyersen. Szégyen, vagy sem, korábban azt sem tudtam, hogy ez létezik. Aztán persze, amikor 3 éve ott jártunk, nem ettünk... Már arra sem emlékszem, hol vettük ezt a hányatott sorsú ecetes verziót. Azt hiszem, valamilyen keleti fűszeres boltban a körúton.

A Kapanyél blogon találtam leírást róla:  http://kapanyel.blog.hu/2011/10/06/okra_bamia
(jó kis kertes blog ám ez).
 
Na most végre megettük. Improvizáltam. Megint a cserépedényben. Jó lett.  


Oldalas okrával rizzsel


Hozzávalók:

1 üveg ecetes okra (azt hiszem fél kilónyi volt + a lötty, amiben eltették)
1 csésze rizs (6-8 maréknyi)
70 dkg bőr nélküli oldalas
1 csomag kapor
1 tk morzsolt szárított borsikafű
1 kisebb fej vöröshagyma
1 szál póréhagyma
4-5 gerezd fokhagyma
2-3 vastagabb szelet paradicsom

bors
víz

olaj

Megmostam és 2 csontnyira szeleteltem az oldalast. Sóztam, borsoztam. Serpenyőben olajat hevítettem, majd először kérget sütöttem rá körben, minden oldalán. Rádobtam a nagy darabokra vágott vöröshagymát és az egész fokhagymagerezdeket. Még nagyjából 15-20 percet sütöttem,

Közben megmostam, felszeleteltem a póréhagymát. Csak óvatosan, mert elég egy meggondolatlan mozdulat és az egész hagymát telemoshatjuk a rajta lévő földdel. Csináltam már sercegős póréhagyma krémlevest.  Szóval soha ne a vége felől, hanem a teteje irányából, a földben lévő része felől.

A cserépedény aljába szórtam a rizst, egyenletesen eloszlattam rajta a paradicsomkarikákat és póréhagymákat. Sóztam, borsoztam, rászórtam a borsikafüvet is és jól összekevertem. Aztán leültem és megittam egy jéghideg fröccsöt. Vártam az oldalasra.

Az elősütött oldalast a kisült szafttal együtt a póréhagymás rizsre pakoltam, öntöttem alá 3 dl vizet, és bőven az okra levéből is. Rátettem az edényre a fedelét és betettem a sütőbe. Ha puccos sütőt használunk, azon 180 fokra lőjük be a hőfokot. Én nem tudom, mennyi volt az én sütőmben, mert ez a kaja is a Mátrában készült, ahol fapados sütőnk van. Magára hagytam a sütőben a húst.

Közben megérkeztek a nagyszülők is, 2 raklapnyi tűzifával, hogy akkor ezt most pakoljuk ki, amíg ránk nem jön a tél...

Amikor a rizs megpuhult, kivettem az oldalast. Kevés vízzel és az okra maradék levével készre puhítottam fedő alatt. Addig a rizshez kevertem az okrát és a felaprított kapor nagyját. Keveset hagytam a tálaláshoz is. Visszatettem a húst az edénybe megint szaftostól (1 csepp se menjen kárba), az edényt meg a meleg sütőbe, amíg kipakoltuk és felsliktoltuk a fát a fáskamrába. 


 
A hegyi bázis
 
 

Gombaleves húsos csonttal


Milyen gomba? Valagomba! Apám ezt a viccet gyakorlatilag minden gombás ételnél eljátssza velem. Nyilván aranyos volt, amikor 4 évesen kérdezz-felelek formában ezt válaszoltam, 34 évesen már nem annyira, de sebaj, szeretjük a családi tradíciókat. ;-)

Szóval a gombaleves. 1. Nehéz elrontani. 2. Ha mégis sikerül az általában a spórolásnak tudható be: nem rakták bele, ami belevaló. 3. Sokak ódzkodnak a gombától, megosztó alapanyag, tudnunk kell, hogy a vendégünk szereti-e vagy sem.

Hozzávalók:

1/2 kg gomba (mosva, szeletelve)
3 szál közepes sárgarépa és 1-2 szál fehérrépa (pucolva, mosva, hasábokra vágva)
1-2 db levesbe való (húsos) karajcsont
2 közepes fej hagyma (apró kockákra vágva)
1 fél paradicsom
étolaj
1 nagy doboz (4 decis) tejföl
egy kis darab füstölt kenyérszalonna (felkockázva)
jó sok petrezselyem (1-2-3 csokor)
őrölt pirospaprika
só, cukor
bors
kevés finom liszt

A gombaleves ezen verzióját érdemes két lábasban készíteni. Az első lábasba belerakjuk a húsos csontot, jól megfőzzük (lehet mellé rakni egy fej hagymát, egész szemes borsot, néhány gerezd fokhagymát, hogy jó íze legyen a lének). A víz mennyiségét mindenki érzésre kezelheti, a lényeg, hogy lepje el a csontot (1 liternyi biztos nem árt meg belőle). Forrás közben a csont miatt habos lesz a teteje, de ez ne zavarjon bennünket: a húslevesnél szokásos módon lemerjük a tetejéről a randa szürkés felhőket.

Egy másik lábasban étolajat hevítünk, belerakjuk az apróra kockázott szalonnát (ha van, nyugodtan dobjuk hozzá a szalonnabőrt is). Mikor már kieresztette a zsírját, adjuk hozzá a felkockázott hagymát. Az üvegesre párolt hagymára dobjuk rá a fehér- és sárgarépa hasábokat, futtassuk kicsit, majd a gombát is öntsük hozzá. Amikor a gomba összeesett, tegyünk hozzá őrölt pirospaprikát, egy kevés borsot, majd öntsük fel a húslével (érdemes szűrőt használni, hogy az egész bors szemek és a főtt-hagyma-fokhagyma ne landoljanak a lével együtt), végül dobjuk bele a fél paradicsomot is.

A félretett csontról szedjük le a húst, az apró kis darabkákat dobjuk a levesbe. Ezután sózzunk, borsozzunk, illetve a harmónia miatt rakjunk bele egy kávéskanálnyi cukrot is, meghálálja magát. Ha úgy látjuk szükségesnek, önthetünk hozzá még vizet.

Amikor már nagyjából összefőtt az egész, csináljunk egy tejfölös-lisztes-petrezselymes habarást, és öntsük hozzá a leveshez. Ne használjuk el az összes petrezselymet, mert különösen jót tesz úgy a tálalásnak, mint az íznek, ha a kimert levesbe egy pici extra tejfölt löttyintünk és megszórjuk frissen vágott petrezselyemmel.

A titkos összetevő..... A sózással finoman szoktam bánni: inkább vitaprixet használok, ha olyan az étel. (Vitaprix: darált pritamin paprika, sóval összekeverve. Finom ízesítője leveseknek, pörkölteknek, lecsónak, mindennek, amiben van paprika, pirospaprika. Ugyanúgy eltehető mint a lekvár, és még főzni sem kell, mert a só tartósítja.) Ha valakinek ilyesmi nincs otthon, használhat pirosaranyat is, esetleg Édes Annát, Erős Pistát.

Egyéni ízlésem szerint: csilit is szoktam belerakni, szeretem ha csípős. (Otthon termő, Mankától kapott kenyai csilipaprika, gyakorlatilag olyan mint a méreg).

Sajnos az illusztrációhoz megint nincs képem. De megfogadom, hogy lesz. Addig Mankám, kérlek, légy türelemmel. 


2013. augusztus 12., hétfő

Day off!


Nick Cave. Madárijesztő. Árvaszúnyogok. Tömören.

Fesztivál. Ó, je. Kiszabadultunk otthonról, Rozival meg a nagyanyja bulizott otthon, Kalákára. :-)

Voltunk Nick Cave-en. Más nagy nevet Damon Albarn Blur-jén kívül nem is igen tudnék hirtelen felidézni. Na jó, Mika még jöhet.
Akkor az igazat: mielőtt megismertem az uramat, bár tudtam, ki az a Nick Cave, hogy hiper tehetséges meg szuggesztív, és énekelt egy duettet Kylie Minouge-gal is, nagyjából ennyi volt. Azóta sem lettem megszállottja, de ezt a koncertet én sem akartam kihagyni. 

A férj az összes eddigi magyarországi koncertjén ott volt. Szereti-e?:-)

Kíváncsi voltam én is, elmentünk. Kicsit azért szívtuk a fogunkat a 14 ezres napijegy miatt, ami ugye *2-vel már rögtön a duplája. Az első hetijegyemet még ezeröccá pénzért vettem a zsebpénzemből. (eh, de rég volt). De nem bántuk meg. Nekem, mint "Nick Cave laikusnak" is bejött a koncert, utána pedig rátaláltunk a nyújtódeszkányi blues színpadra, ahol egy francia banda nyomott hip-hop és blues keveréket. De milyen jól. Scarecrow. Ők azok. Itt azért kiszaladt a boogie a lábaimból, mezítláb, a fűben.




Árvaszúnyogból meg jutott nekünk is, szembe, szájba, orrba. Megvolt a gasztrokaland is.
(Oké, ettünk azért fehér embernek való kaját is, bár főleg inkább dehidratáltunk.)


Hőségsokk


Nem sok kellett a hőgutához. Ez kemény volt, lássuk be.

Lesz sok kép, meg recept, mert azért nem csak vegetáltunk a hőségben. Kicsit összeszedem a gondolataimat, hogy értelme is legyen majd a rizsázásnak.

Addig is álljon itt az egyetlen, a megismételhetetlen, mert ő legalább ázik, fázik. :-)







Smoothie


Gyors. Egyszerű. Finom. A gyereklány meg vedelte. Az utóbbi hetek hústúladagolása után ettől a cucctól sokkot kapott a szervezetem. Nem értette, mi ez a könnyű valami.

Egy kis szakirodalom, ha valakit érdekel... - http://en.wikipedia.org/wiki/Smoothie

Gyümölcsből, zöldségből pillanatok alatt összerakható. Az édesítés, fűszerezés meg csak ízlés kérdése. És most íme, ahogyan ma én csináltam.


Smoothie


Hozzávalók (amit most használtam):

2 db őszibarack
1 db körte
negyed sárgadinnye
1,5 dl almalé
méz ízlés szerint

opcionális: jégkocka

A barackot és a körtét megmostam, felkockáztam. A dinnyét kimagoztam és a botmixer keverőjébe tettem a többi gyümölcs mellé. Beleöntöttem az almalevet és adtam hozzá kevés mézet. Az egészet alaposan összeturmixoltam és már ittuk is uzsonnára.

Kell a francnak a flinces-flancos smoothie maker.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...