2012. május 30., szerda

Epres joghurtkrém


Kaptunk epret. Nem keveset. Nagy, ízes epret vidékről. Először eperlekvárt akartam főzni belőle, mert azt nagyon szeretjük. Aztán addig vártam, hogy az eper elkezdett öregedni, lekvárnak már nem lett volna jó. Viszont valamilyen poharas, krémes desszertnek még tökéletes volt. Habos, joghurtos, savanykás réteges finomság lett belőle. A belga sörös poharak is üresen tátongtak már egy ideje, valami kellett beléjük, ha már belga sör nincs itthon, mert senki sem hoz...

Eperlekvárt majd Rozi keresztapja csinál, úgyis nyakig van a befőzésben. :-)


Epres joghurtkrém


Hozzávalók:

10 dkg natúr joghurt - minél sűrűbb, annál jobb, akár pár órára fel is lehet lógatni, hogy lecsöpögjön a leve
1 dl hideg tejszín
1 ek. porcukor

8-10 nagyobb szem eper
3-4 darab babapiskóta
1 evőkanálnyi szeletelt mandula

Az epreket megmostam, lecsumáztam és feldaraboltam. Lábasban főzni kezdtem, kicsit szét is nyomkodtam, hogy levet eresszen. Tettem rá 1 evőkanálnyi cukrot is. Amikor felforrt, lekapcsoltam alatta a tüzet és hagytam kihűlni.

Amíg az eper hűlt, a porcukorral együtt felvertem a hideg tejszínt, aztán hozzákevertem a joghurtot. 

Rétegeztem a hozzávalókat. A kehely aljába tettem egy kanálnyi epret, amire krémet, majd kevés szeletelt mandulát és néhány babapiskóta darabot raktam. Ezt addig folytattam, amíg el nem fogytak a hozzávalók.

A tetejére szórtam kevés szeletelt mandulát és hűtőbe tettem tálalásig. Azaz mostanáig. :-)


2012. május 29., kedd

Karamell pite


Ezt a süteményt a férjem imádott nagymamája sütötte mindig. Találékonyak voltak az emberek ínséges időkben, ez a süti a háború idején, után sokszor került az asztalra. 

Sokszor hallottam erről a süteményről a férjemtől és az apósomtól is. Aztán megszerezte a receptjét amit még a nagymama írt le neki. Eredeti, nagymama kézírás. 3 éve sütöttem meg először a szülinapjára, amit azóta sem felejtek el. Amikor beleharapott, párásak lettek a szemei. Ettől meg én lettem szentimentális. Azóta is megsütöm a karamell pitét minden szülinapjára
Most is megcsináltam. Csak halkan jegyzem meg, hogy az elkészítés módja, az egyes lépések olyan nagymamásan vannak dokumentálva. Nincs megadva, hogy hány fokon süssük a tésztát, nincs meg, hogy milyen állagú legyen a tészta, meddig gyúrjuk, stb.


A karamell pite


Hozzávalók:

a tészta:
30 dkg liszt
15 dkg margarin
2 dl tejföl
1 jó késhegynyi szódabikarbóna

a karamell krém:
15 dkg + 10 dkg kristály cukor
1 dl + 2dl tej
5 dkg liszt
10 dkg vaj

A sütőt előmelegítettem 170 fokra, a tepsibe sütőpapírt tettem. Mindent előkészítettem, kimértem. Bár ez most kicsit érdekesen alakult, mert a konyhamérlegben épp lemerült az elem... Egy fél kilós túrós dobozt használtam, életemben először kb. alapon mértem ki egy süti hozzávalóit. :-)

Egy nagy tálba szitáltam a lisztet, beleszórtam a nagy késhegynyi szódabikarbónát, belekockáztam a margarint, hozzáadtam a tejfölt. A tálban elkezdtem összegyúrni, majd amikor már majdnem teljesen összeállt a tészta, kitettem deszkára és tovább gyúrtam. Ha szükséges, adhatunk még hozzá lisztet. Akkor jó a tészta, ha nem ragad a deszkához, de kellemesen lágy és rugalmas. 

Kettévágtam a tészta cipót. Először az egyik kis bucit nyújtottam ki, nagyjából 2-3 mm vékonyra. A sütőpapírral bélelt tepsibe tettem, sűrűn megszurkáltam és körülbelül 15 perc alatt megsütöttem. Akkor jó, ha már kemény és kicsit rózsaszínes a teteje. A másik bucival is hasonlóan jártam el. 

A tésztalapokat félretettem és megcsináltam a krémet. Egy nagy serpenyőben közepes lángon olvasztani kezdtem a cukrot, karamellt csináltam belőle. Több szempontból is óvatosnak kell lenni. Egyrészt, egy ponton túl a karamellizálódó cukor pillanatok alatt meg tud égni. Másrészt bődületesen forró, ezért nagyon meg tudja égetni vele magát az ember. Én minden évben okozok magamnak karamell sérülést. Most is...

Amikor a cukorból borostyán színű karamell lett, óvatosan hozzáöntöttem a 2 dl tejet. Nem kell megijedni, a hideg tejtől a karamell megköt, de ez melegítéssel orvosolható. Amíg a karamell felolvadt a tejben, elkevertem az 5 dkg lisztet az 1 dl tejjel, a 10 dkg vajat pedig habosra kevertem a 10 dkg cukorral. 

Amikor a tej és a karamell egyneművé váltak, beleöntöttem a liszttel elkevert tejet és pár perc alatt, folyamatos keverés mellett sűrűre főztem. Ekkor levettem a tűzről a serpenyőt és hozzáadtam a cukros vajat. Alaposan összekevertem a masszát és kicsit hagytam állni, hogy a cukor teljesen felolvadjon a meleg karamell krémben. 

Az egyik lapot megkentem a krémmel, majd a tetejére tettem a másik lapot is. Aki még ennél is édesebben szereti, megszórhatja a tetejét porcukorral. Ha már édes, hadd ragadjon.

Ez a sütemény akkor igazán finom, ha legalább egy napot várunk vele. Ráadásul nagyon sokáig eláll és minél többet pihen, annál finomabb lesz. 


2012. május 25., péntek

Újrahasznosítás - zöldségkrém


A tegnapi ebéd maradéka vacsoraként végezte, de nem ám akárhogyan. Rozi már flancol, már nem jó ugyanaz, ugyanolyan formában vacsorára, mint amit ebédre kapott. Nem eszi meg. A megmaradt rakott zöldségből zöldségkrém lett, amit kiflire kentem neki. És nem mellesleg magamnak is, mert finom volt. :-)

Csak összeturmixoltam a botmixerrel, kicsit feljavítottam némi sajttal, egy kevés vajjal és felkockáztam hozzá egy paradicsomot. Szerette. Én meg őt.

Szerintetek kefirt is ivott hozzá?:-)


Zöldség rakottas túróval, sajttal


És végre egy kép... 

Itt lófrálnak a környékünkön mindenféle záporok, zivatarok, mintha máshol nem lenne hely a földön. Én meg játszhatom a hős anyát gyáva nyúlként, hogy ha nagyot dörögne és Rozi megijedne, hős kősziklaként álljak itt neki. A gyerek magasról tesz a dörgésre. Cserébe nekem meg tegnap este óta fáj a fejem az összevissza időtől. Nem is igazán kívánom a húsos kajákat. Annál inkább a zöldségeket. Ezért főztem ma ebédre rakott zöldséget, benne túróval, a tetején sajttal. 


Zöldséges rakottas before


Hozzávalók:

2 közepes krumpli
1 közepes cukkini
1 közepes padlizsán
3 szál újhagyma
1 paradicsom
10 dkg félzsíros túró

reszelt sajt a tetejére

olívaolaj
zöld fűszerek (oregánó, kakukkfű, majoránna, bazsalikom)

Vékonyan kivajaztam egy tűzálló tálat.

A zöldhagymát felkarikáztam, a padlizsánt és a krumplit megpucoltam, ujjnyi vastag karikákra vágtam. A cukkinit szintén felkarikáztam. Mivel zsenge cukkinit kaptunk a piacon, nem hámoztam meg, csak alaposan megmostam. A paradicsomot alaposan megmostam, kivágtam a közepét és ezt is ujjnyi vastagra szeleteltem.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítettem, majd közepes lángon pár perc alatt megfonnyasztottam rajta az újhagymát. Rátettem a karikára vágott krumplit és a karikákat mindkét oldalukon kicsit megsütöttem. Picit sóztam, megszórtam a zöld fűszerekkel. Ezután a hagymás krumplit a tűzálló tál aljára tettem.

Ekkor bekapcsoltam a sütőt 180 fokra (gázon ez 4-es, 5-ös fokozat).

A padlizsánt, a cukkinit és a paradicsomot is ugyanígy elősütöttem és a tálba rétegeztem. Ezeket is leheletnyit sóztam és zöld fűszereztem. Az egyes rétegek közé túrót tettem. Az egészet befedtem alufóliával és fél órára a sütőbe tettem, hogy a zöldségek együtt megpuhuljanak. Fél óra elteltével megnéztem, hogy a zöldségek megpuhultak-e, villával megszurkáltam. Ha kell, ilyenkor még visszatehetjük a sütőbe.

Zöldséges rakottas after


A sütő hőfokát 220 fokra emeltem. Reszelt sajttal megszórtam a rakottas tetejét és visszatettem, hogy a sajt szépen rásüljön. Na erről az állapotról már nem csináltam képet, mert Rozi az éhségtől majd kitépte a helyéről a sütő ajtaját.

Ne hergeld a 11 hónapost, ha éhes.


2012. május 22., kedd

Rakott padlizsán...


...paradicsommal, sajttal, csirkehússal. 

Eredetileg csak Rozinak akartam ma padlizsános ebédet adni, de ahogy elkezdtem csinálni, kedvet kaptam hozzá én is. Ráadásul így hamarjában megoldódott a 'mi a francot ebédeljek?" kérdés is.

Hozzávalók:

1 közepes padlizsán
1 csirkemell filé
3 szál újhagyma
zöld fűszerek (oregánó, majoránna, kakukkfű, bazsalikom)
3 marék penne tészta (tojás nélküli, durum)
3 dl paradicsomlé
2 evőkanálnyi olívaolaj

reszelt sajt a tetejére

A csirkemellet megmostam és kockára vágtam. Hagytam lecsöpögni. Vizet kezdtem forralni a tésztának. 

Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Amíg az olaj forrósodott, karikára vágtam az újhagymát, megpucoltam és felkockáztam a padlizsánt. A hagymát az olajra tettem és pár perc alatt megfonnyasztottam. Ezután rátettem a csirkét és enyhén megsóztam. 5 perc alatt közepes lángon megpirítottam. Ekkor hozzáadtam a padlizsánt, majd fedő alatt hagytam megpuhulni a hagymás, csirkés alapon.  

Ezalatt a tészta is megfőtt. Kivajaztam egy tűzálló tálat, amibe rétegezni kezdtem a hozzávalókat: tészta, hús, padlizsán, hús, tészta, sajt. 200 fokos sütőben negyed óra alatt rápirult a sajt. 

A Roziét durvára turmixoltam botmixerrel, a sajátomra tejfölt tettem, amiből Rozi is kapott egy keveset.


Bodzaszörp


Tele van a város virágzó bodzabokrokkal. Támaszkodni lehet a illatára. Szmoggal keverve annyira azért nem üdítő, néha már fojtogató is. Na de ha az ember ki tud szabadulni a városból, már csak a tiszta bodzaillat érezhető. Mámorító. 

Szereztünk "vidéki" bodzavirágokat vasárnap. Tavaly elbénáztam és hagytam berohadni a zacskóba a bodzákat, 3 napig állt a szatyorban a sok bodzatányér. Sejthetitek mi lett a vége... Most értelmesebben használtam fel őket, szörpöt főztem tegnap este. :-)

A patikában vettem citromsavat és steril gézt. 




Hozzávalók:

5 literes befőttes üveg
legalább 
4,5 liter víz
60 dkg cukor
2 citrom (az egyik zöld citrom volt)
3-4 gramm citromsav

steril géz a leszűréshez

A citromokat alaposan megmostam, majd ujjnyi vastag karikákra vágtam. 

A vizet a cukorral felforraltam és kissé besűrítettem, hogy a szörp is sűrűbb legyen (meglátjuk, mennyire sikerült idén :D). Ezután az üvegbe öntöttem a szirupot, annyit, hogy nagyjából a háromnegyedéig ért. Beletettem a citromsavat, aztán a bodzavirágokat, majd a tetejére a citromkarikákat. Kövezzetek meg, de én nem szoktam megmosni a bodzavirágokat, mert akkor az összes virágpor eltűnik, ami a plusz ízt adja a szörpnek. A forró víz és a citromsav úgyis elintézi a nem oda illő egyedeket...

Az üveget beleállítottam egy tányérba, a tetejét letakartam egy konyharuhával és betettem a kamrába a kőre. Elvileg hűvös helyen kell állni hagyni, nálunk most a kamra volt a leghűvösebb... 4-5 napig hagyom majd összeérni, de közben mindennap egyszer alaposan átkeverem. Amikor kész, a gézen keresztül átszűröm és üvegekbe adagolva a hűtőbe teszem.

Kevés friss levendulával, jégkockával, néhány friss citromkarikával a legjobb nyári hűsítő tud lenni.


2012. május 18., péntek

Anoním kefirista


Egy ideje már gyanakodtam, mára pedig egészen biztos vagyok benne, hogy Rozi akut kaukázusi kefir függő lett...

Amióta kérni tud (a mutatóujját kinyújtja és az elérni kívánt dolog felé emeli), a reggelik, uzsonnák úgy teljesek neki, ha kefir is van az asztalon. Folyamatosan a pohár felé mutogat és ööö-zik és követeli magának a kefirt. Ha nem kapcsolok időben, mert még vagy már alszom, pörlekedik, hogy ideje lenne végre azt csinálnom, amit ő akar. :-)

Zseniális. :-)

Örülök neki, hogy ennyire szereti a kefirt, mert jó is az. Laktató, szomjoltó, egészséges. Már dupla mennyiséget veszünk belőle. :-)


Sárga! színű fejtett zöldbab


Ha egyszer zöldbab, akkor az legyen ZÖLD bab. A krumplileves meg krumplileves, de ez meg egy másik történet... Soha nem értettem, hogy a sárga színű babot miért hívják mégis zöldbabnak. Persze, sose kerestem a választ vérverejtékesen, csak amikor ilyet veszek, gondolkodóba esem. 

Na mindegy is. Szóval Rozi megette élete első sárga színű fejtett zöldbab főzelékét. Egyen ebédünk volt tegnap. Annyira, hogy még Rozi nagyanyja is ezt ebédelte, mert éppen itt volt. Így járt. :-)


Hozzávalók:

50 dkg sárga fejtett zöldbab (de miért zöld, ha egyszer SÁÁÁÁRGA? :-D )
1 közepes fej krupli
1 fej vöröshagyma
fél liter víz vagy ha van otthon, akkor húsleves (ha szükséges, a főzés során elpárolgott folyadék pótolható. Én úgy szeretem, ha van leve bőven)
1 kisebb csokor kapor

olívaolaj

1 evőkanál joghurt (most volt itthon görög joghurt, Rozi adagjába azt tettem, ettől jó sűrű és krémes lett)
2 evőkanál tejföl (nekem :D)

opcionális:
cukor ízlés szerint (a sajátomba most tettem)
ecet ízlés szerint (a sajátomba most tettem)

2 evőkanál liszt (most fele búzaliszt, fele zabpehely liszt volt)

Az olívaolajat egy kisebb fazékban hevíteni kezdtem. Közben a vöröshagymát megpucoltam, felaprítottam, majd az olívaolajon üvegesre pároltam. Közben enyhén sóztam. Ezalatt a krumplit megpucoltam és nagyobb kockákra vágtam. A babbal együtt a hagymára tettem és közepes lángon pár percig fedő alatt hagytam őket pirulni. Ezután megszórtam a kaporral, alaposan átkevertem és felöntöttem a vízzel. Fedő alatt hagytam megfőni. Ez nagyjából negyed óra volt.

Amikor a krumpli és a bab is megfőtt, kivettem Rozi adagját, amihez a babot botmixerrel, a krumplit villával áttörtem, majd elkevertem néhány evőkanálnyi főzőlével és a joghurttal. Megkóstoltam és egy csipet sóval még ízesítettem.

A felnőtt adaghoz a 2 evőkanál lisztet elkevertem a 2 evőkanál tejföllel és kevés főzőlével. Ezzel behabartam a főzeléket és egyet hagytam rottyanni, hogy a habarás besűrűsödjön. 

Csak a saját fejadagomhoz tettem egy kis cukrot és ecetet, mert most ezt az ízt kívántam a zöldbabhoz. Ahogyan néha a nagymamám is csinálta...


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...